Про нас

3-й окремий полк спеціального призначення ім. князя Святослава Хороброго  — полк спеціального призначення Збройних сил України ССО. Сформований на базі 10-ї окремої бригади спеціального призначення. Дислокується у Кропивницькому, від 2016 року входить до складу сил спеціальних операцій ЗС України, до того перебував в підпорядкуванні оперативного командування сухопутних військ, входить до складу Об’єднаних сил швидкого реагування.

Історія

Відповідно до директиви начальника Генерального штабу Збройних Сил СРСР у жовтні 1962 року у місті Старий Крим була сформована 10 окрема бригада спеціального призначення (10 обр СпП) і згідно з наказом Міністра оборони СРСР був встановлений день 10 обр СпП – 4 жовтня.

У квітні 1964 року бригаді вручено Бойовий Прапор.

За високі та стабільні результати у бойовій підготовці, досягнуті особовим складом бригади, у 1967 році наказом командувача військ Одеського військового округу (ОдВО) 1 загону СпП 10 обр СпП було присвоєно почесне найменування “імені 50-річчя Жовтневої революції”.

Упродовж 1979–1987 років бригада неодноразово нагороджувалась перехідним Червоним Прапором Військової Ради ОдВО, вносилася у Книгу Пошани Військової Ради ОдВО та нагороджувалася грамотами.

Поряд з цим у 1987 році розвідувальна група спеціального призначення (РГ СпП) бригади була визнана кращою у ЗС СРСР зі снайперської стрільби, а у 1990 році РГ СпП 10 обр СпП у змаганнях груп спеціального призначення на першість ЗС СРСР посіла перше місце.

Афганська війна 1979–1989 років стала суворим випробуванням для особового складу бригади. Хоча на базі 10 обр СпП не формувались підрозділи для обмеженого контингенту радянських військ у Демократичній Республіці Афганістан (ДРА), розвідники бригади входили до складу окремих загонів СпП, що формувались на базі інших військових частин.

Так, у 1985 році близько 30 військовослужбовців 10 обр СпП на чолі зі старшим лейтенантом Ковтуном В. П. увійшли до складу 186 окремого загону СпП, який формувався на базі 8 обр СпП (місто Ізяслав Хмельницької області) та в подальшому базувався в афганському населеному пункті Шахджой.

У 1987 році РГ СпП під командуванням старшого лейтенанта Ковтуна В. П. першою захопила зразок американського ПЗРК “Стінгер”.

Крім 186 оз СпП, розвідники бригади відзначились у найкращий бік практично в усіх восьми радянських загонах спеціального призначення, що діяли у ДРА.

Легендарною постаттю афганської війни став колишній командир 10 обр СпП полковник Старов Ю. Т., який в Афганістані командував 15 бригадою спеціального призначення. За час його командування, 15 обр СпП було нагороджено афганськими орденом Бойового Червоного Прапора та почесним Червоним Прапором.

З набуттям Україною незалежності, 11 жовтня 1991 року, 10-та окрема бригада спеціального призначення СРСР була перепідпорядкована Міністру оборони України, а особовий склад військової частини склав присягу на вірність Українському народові.

Директивою Міністра оборони України від 3 червня 1998 року 10-та обр СпП була переформована у 1-й окремий полк спеціального призначення (1 оп СпП 32 АК). За підсумками 1999—2000 років 1-й оп СпП відзначався командувачем військ Південного ОК Сухопутних військ ЗС України як одна із найкращих частин Південного оперативного командування.

До осені 1997 року бригада перебувала в оперативному підпорядкуванні 32-го армійського корпусу. На той період в бригаду входили:

  • 2 розвідувальних батальйони
  • 2 навчальні роти (розвідка і зв’язок)
  • рота матеріального забезпечення
  • рота спеціального озброєння
  • автомобільна рота
  • загін спеціального радіозв’язку
  • кінологічне відділення

7 вересня 2000 року 1-й окремий полк спеціального призначення був перейменований на 3-й окремий полк спеціального призначення і в липні 2003 року був передислокований зі Старого Криму до Кіровограда.

За роки незалежності розвідники 3-го оп СпП неодноразово брали участь у міжнародних навчаннях та миротворчих операціях. Зокрема, представники полку два роки поспіль представляли Збройні Сили України на міжнародних змаганнях розвідувальних груп, які проводилися у Словаччині, де здобули призові місця серед команд з-понад десяти країн-учасниць.

Вірні славним традиціям розвідники 3-го окремого полку спеціального призначення ЗС України і сьогодні гідно виконують покладені на них завдання в зоні АТО.

Російсько-українська війна

3-й ОПСпП ім. князя Святослава Хороброго від 2014 року бере активну участь у захисті України від збройної навали Російської Федерації та виконує чисельні завдання на всіх напрямках оборони.