Головна

ПОЧАТОК СТВОРЕННЯ СИЛ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ

У липні 2016 року в складі збройних сил України з’явився окремий рід військ – сили спеціальних операцій (ССО).

Спроби створення таких підрозділів були й раніше – у 2007 році, проте тоді це рішення було саботовано владою. Анексія Криму і початок збройного протистояння на Донбасі поставило питання створення ССО в розряд актуальних. Але тільки 26 липня 2016 року після прийняття Верховною Радою України Президентом України був підписаний закон про ССО. Згідно із законом серед завдань сил спеціальних операцій – спеціальна розвідка, спеціальні заходи, контртерористичні заходи, аналіз і обробка інформації для вироблення правильної стратегії і залучення необхідних ресурсів, нетрадиційні методи ведення війни – психологічні та інформаційні операції. Власне Управління спеціальних операцій організаційно складається з різних департаментів: інформаційно-психологічних операцій, інформаційно-аналітичної роботи, технічної підтримки і декількох бойових підрозділів.

У складі ССО буде і управління нетрадиційних методів ведення війни, яке буде відповідати в тому числі і за створення руху опору, партизанських загонів, підпільних організацій на випадок можливої ​​війни. Також буде створено логістичний підрозділ і окремий навчальний центр (142-й, м.Бердичів). До складу ССО увійшли: обидва окремі полки спеціального призначення (3-й, м.Кропивницкий і 8-й м.Хмельницький), 73-й морський центр спеціального призначення (м.Очаків), 140-й окремий центр спеціального призначення (м.Хмельницький), а також чотири загону інформаційно – психологічних операцій (16-й (с. Гуйва Житомирської області), 72-й (м.Бровари), 74-й (м.Львів) і 83-й (м.Одеса).

Це тільки те, що на поверхні, адже велика частина інформації просто засекречена, проте є ще повідомлення зарубіжній пресі (за кордоном завжди знають більше ніж усередині країни – це «стара добра» радянська традиція), згідно з якими до складу ССО можливо будуть включені також такі специфічні частини як «Омега» або «Скорпіон». Інакше складно зрозуміти за рахунок чого планується за короткий час сформувати «ударний кулак» в 12 (за іншими даними – 15) тисяч чоловік військовослужбовців контрактної служби.

В законі є також спеціальне застереження, яка дозволяє діяти оперативникам ССО за межами держави – причому в повній відповідності з міжнародним законодавством. Тут мається на увазі досвід США та Ізраїлю, які практикують такі операції (перш за все силові) проти можливих супротивників на початкових стадіях виникнення можливих загроз для держави. Створення сил ССО і їх активне застосування може в значній мірі переламати ситуацію на Донбасі і в Криму. Тим більше, що в складі того ж 3-го або 8-го полків спецпризначення за два роки війни сформувався кістяк бійців, які мають серйозний бойовий досвід і підготовку.